=>راهنمای پناهندگی در کانادا

این راهنما برای افرادی است که در کانادا درخواست پناهندگی کرده اند و به موارد زیر خواهد پرداخت:
الف) چطور برای پرونده ی پناهندگی در کانادا تصمیم گیری می شود
ب) هیئت تصمیم گیرنده ی مهاجرت و پناهندگی چه کارهایی انجام می دهد
ج) پناهجو چه کارهایی باید انجام دهد

معرفی سیستم پناهجوپذیری کانادا
هیئت مهاجرت و پناهجوپذیری کانادا یک موسسه ی قضایی مستقل است که مسئولیت تصمیم گیری برای اعطای پناهندگی در کانادا را بر عهده دارد.

شما می توانید به عنوان پناهنده در کانادا شناخته شوید اگر: ترس موجهی از آزار و اذیت به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، اعتقادات سیاسی و یا عضویت در گروه های خاص اجتماعی داشته باشید. افرادی که نیاز به حمایت دارند باید نشان دهند که در صورت بازپس فرستاده شدن به کشورشان با خطر شکنجه مواجه می شوند.

تعاریف

محرومیت از درخواست: انجام ندادن به موقع درخواست هایی که توسط هیئت تصمیم گیری پناهندگی اعلام می شود همانند ارائه نکردن فرم اطلاعات شخصی، عدم حضور در جلسات تعیین شده، پاسخ ندادن به نامه ها و … به معنی انصراف از پیگیری درخواست پناهندگی می باشد و هیئت اینچنین نتیجه می گیرد که فرد متقاضی مایل نیست که روند پناهندگی خود را ادامه دهد و به همین دلیل پرونده را مختومه اعلام می کنند. در صورتی که پرونده ای مختومه اعلام گردید، فرد حق بازگشایی مجدد و تصمیم گیری را از دست داده است.

پناهنده شخصی است که شرایط مندرج در کنوانسیون 1951 سازمان ملل در ژنو را دارا باشد. در معنای عام پناهجو فردی است که به دلیل عضویت در گروه خاص اجتماعی، نژاد، ملیت، مذهب و یا اعتقادات سیاسی از کشور خودش فرار کرده باشد و ترس موجهی از شکنجه و آزار و اذیت در وصرت بازگشت به کشورش داشته باشد.

وکیل حقوقی شخصی است که به عنوان نماینده ی شخص پناهجو امورات قانونی را پیگیری می کند. این شخص می تواند یک عضو قانونی کانون وکلا باشد و در ازای خدمات ارائه شده دستمزد دریافت کند. همچنین وکیل حقوقی می تواند یکی از اعضای فامیل و یا دوستان باید که به شخص پناهجو کمک می کند و در ازای این خدمات دستمزدی دریافت نمی کند.
واجد شرایط پناهجویی: این اولین مرجله ای است که پناهجو باید آن را انجام دهد. یکی از افسران اداره ی مهاجرت با انجام مصاحبه ای تصمیم می گیرد که چنانچه فرد متقاضی شرایط ارائه ی درخواست را دارد و در صورت دارا بودن شرایط، او را به هیئت تصمیم گیرنده ارجاع می دهد.
افراد غیر مجاز برای درخواست پناهندگی افرادی هستند که شرایط ارائه ی درخواستشان را دارا نمی باشند و نمی توانند از کانادا درخواست حمایت کنند. این افراد معمولا شامل کسانی می باشد که در جرم های جدی و غیر سیاسی در خارج از کانادا دست داشته اند، در اقدامات ضد صلح شرکت کرده اند، دارای جرم های جنگی یا جرم هایی ضد بشری هستند.

کمک حقوقی خدماتی است که بعضی از استان ها و یا بخش های دولت کانادا ارائه می کند. این کمک ها برای پرداخت هزینه های وکیل و دیگر موارد اداری است که شخص پناهجو قادر به پرداخت آن ها نمی باشد.

اعضا: به افرادی گفته می شود که در جلسات دادگاه شرکت می کنند و برای پرونده های پناهندگی از طرف هیئت مهاجرت و پناهندگی تصمیم گیری می کنند.

اقامت دائم: اجازه ای است که شخص حق زندگی در کانادا را بدون داشتن شهروندی دارا می باشد.
فرد نیازمند به حمایت شخصی است که در کاناد به سر می برد و ترس موجهی از هرگونه آزار و اذیت و شکنجه در صورت بازگشت به کشورش را دارد.

پناهندگی حقی است که توسط دولت کانادا به شخص پناهجو اعطا می شود و تحت حمایت های دولت کانادا قرار می گیرد.

انصراف به این معنی است که شخص پناهجو تصمیم می گیرد که پرونده ی خود را پیگیری نکند و این تصمیم باید به اطلاع هیئت مهاجرت و پناهدگی کانادا ارجاع شود.

درخواست پناهندگی

چطور باید درخواست پناهندگی بدهم؟
شما می توانید با صحبت کردن با یکی از افسران اداره ی مهاجرت واقع در مرزهای هوایی و یا دریایی و یا همچنین با مراجعه به دفتر اداره ی مهاجرت درخواست پناهندگی دهید. افسران اداره ی مهاجرت تصمیم خواهند گرفت که آیا شما واجد شرایط پناهجویی هستید یا خیر. چنانچه شرایط لازم را دارا بودید پرونده ی شما به هیئت مهاجرت و تصمیم گیری پناهندگی ارجاع داده خواهد شد. به شما یک فرم اطلاعات شخصی (Personal Information Form – PIF) داده خواهد شد که آن را تکمیل نمایید. در آخر، جلسه ای برای تصمیم گیری پرونده شما برگزار می شود و یکی از اعضا در باره ی شما تصمیم گیری خواهد کرد.

من به عنوان یک پناهجو چه وظایفی دارم؟
به عنوان یک پناهجو شما باید:
اطلاعات کامل، صحیح و درستی را ارائه کنید.
در تمام جلسات و ملاقات های تعیین شده شرکت کنید.
تمام نامه های ارای ارسال شده را مطالعه و در مدت زمان تعیین شده پاسخ گویید.
تمام مدارک درخواست شده را به موقع تحویل دهید.
آدرس محل اقامت و شماره تلفن خودتان را ظرف مدت ده روز از تاریخ دریافت فرم اطلاعات شخصی خود ارسال کنید.
آدرس جدید خود را هر زمان که جا به جا شدید به اداره ی مهاجرت اطلاع دهید.
چنانچه وکیل حقوقی خود را تغییر دادید به اداره ی مهاجرت اطلاع دهید.
چنانچه می خواهید جلسه ی رسیدگی شما در شهر دیگری برگزار شود می بایست حداقل بیست روز قبل از آن به اداره ی مهاجرت اطلاع دهید.
چنانچه مایل هستید که زبان رسمی جلسه (انگلیسی – فرانسوی) تغییر کند نیز باید حداقل بیست روز قبل اداره ی مهاجرت را مطلع کنید.
چنانچه مایل هستید که زبان خارجی جلسه (به عنوان مثال فارسی) و مترجم نیز تغییر کند نیز باید حداقل بیست روز قبل اداره ی مهاجرت را مطلع کنید.

چه زبانی را می توانم برای انجام امورات پناهندگی ام انتخاب کنم؟
کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی. شما باید یکی از این دو زبان را برای انجام مکاتبات و امورات پناهندگی انتخاب کنید.

در چه شرایطی اداره مهاجرت تصمیم می گیرد که پرونده ی من محرومیت از درخواست اعلام شود؟
شما از درخواست پناهندگی محرووم می شوید چنانچه:
فرم اطلاعات شخصی خود را به موقع تحویل ندهید.
آدرس و شماره تماس خود را به موقع اعلام نکنید.
در جلسات و ملاقات های تعیین شده شرکت نکنید.

فرم اطلاعات شخصی چیست؟

فرم اطلاعات شخصی یا Personal Information Form – PIF حاوی سوالاتی است در ارتباط با هویت شما، خانواده تان، سابقه ی کار، سربازی، و دیگر موارد زندگی تان از جمله اطلاعات شهروندی و مهاجرتی. شما می بایست به تمام سوالات به دقت پاسخ دهید. همچنین باید توضیح دهید که چرا ار بازگشتن به کشورتان ترس دارید. کاملا مهم است که تمام مسائل و اتفاقات مهم را اشاره کنید. در جلسه ی رسیدگی به پرونده تان شما در مورد کل پرونده تان مورد سوال قرار خواهید گرفت. با توجه به اطلاعات ارائه شده در فرم اطلاعات شخصی در رابطه با پرونده ی شما تصمیم گیری خواهد شد. بنابراین مهم است که اطلاعاتی که ارائه می کنید دقیق و درست باشد.
شما می بایست فرم اطلاعات شخصی را امضا کنید و امضای شما بدین معنی خواهد بود که متعهد شده اید که تمام این اطلاعات صحیح و درست می باشد.

به چه زبانی باید فرم اطلاعات شخصی راتکمیل کنم؟
باید فرم را به زبان انگلیسی یا فرانسوی تکمیل کنید. اگر از مترجم کمک گرفتید او نیز اید فرم شما را امضا کند. اگر از مترجم استفاده نمی کنید باید فرم را امضا کنید و تایید کنید که تمام موارد آن را به خوبی متوجه شده اید.

چقدر وقت دارم تا فرم اطلاعات فردی را تکمیل و ارسال کنم؟
چنانچه فرم را شخصاً از اداره ی مهاجرت دریافت کید باید فرم تکمیل شده را به همراه دو نسخه ی کپی ظرف مدت 28 روز از تاریخ تحویل فرم به آدرس هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا ارسال کنید. اگر فرم به آدرس شما پست شده باشد باید آن را ظرف 35 روز از تاریخ صدور نامه به همراه سه کپی ضمیمه ارسال کنید.

اگر فرم را در مدت تعیین شده تکمیل نکرده و ارسال ننمایم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چنانچه در موعد مقرر فرمتان را ارسال نکنید به این معنی است که از ادامه ی پرونده تان انصراف داده اید و از جلسه ی رسیدگی محروم خواهید شد.

چنانچه نیاز است که تغییراتی در فرم اطلاعات شخصی ام صورت پذیرد چه کارهایی باید انجام دهم؟
چنانچه متوجه هر گونه اشتباهی در فرمتان شدید و یا متوجه شدید که اطلاعاتی را ارائه نکرده اید باید هر چه سریعتر به صورت کتبی اداره ی مهاجرت را در جریان قرار دهید تا این اطلاعات در فرم شما وارد شود. در جلسه ی رسیدگی از شما دلیل تغییرات سوال خواهد شد.

آیا به وکیل حقوقی برای ارائه ی درخواست پناهندگی ام نیاز دارم؟
شما می توانید خودتان این کار را انجام دهید. داشتن وکیل و یا نماینده ضروری نیست. اداره ی مهاجرت هیچ تفاوتی برای کسانی که نماینده ای دارند و یا نه قائل نمی شود. چنانچه مایل هستید که نماینده ای داشته باشید باید هر چه سریعتر با نمایندگان قانونی تماس بگیرید.
چنانچه نماینده ی شما دستمزد دریافت کند می بایست او وکیل قانونی باشد. همچنین می توانید از اعضای فامیل و یا دوستان برای این مورد استفاده کنید اما آنها نباید دستمزدی از شما گرفته باشند. نماینده ی شما باید آماده ی حضور در جلسات رسیدگی به پرونده تان را داشته باشند.

چطور دستمزد وکیل را باید پرداخت کرد؟
چنانچه تصمیم بگیرید که از وکیل کمک بگیرید شما مسول پرداخت هزینه های او هستید. چنانچه توانایی پرداخت هزینه ها را ندارید می توانید از کمک های حقوقی (legal aid) استان محل زندگی تان استفاده کنید.

چنانچه تصمیم بگیرم که وکیلم را عوض کنم، چطور باید مدارک لازم را در اختیار او قرار دهم؟
شما باید از وکیل قبلی تان بخواهید که کپی مدارکتان را به شما تحویل دهد تا در اختیار وکیل جدیدتان قرار دهید. چنانچه وکیل قبلی مدارک را به شما تحویل نداد می توانید از اداره ی مهاجرت درخواست کنید که کپی کلیه ی مدارک را در اختیار شما قرار دهد. این مسئولیت شماست که همه ی مدارک را در اختیار وکیل جدیدتان قرار دهید.

چطور باید برای جلسه ی رسیدگی به پرونده ام آماده شوم؟
زمانی که هیئت مهاجرت و پناهندگی فرم اطلاعات فردی شما را دریافت کردند اقدام به بررسی موارد مندرج در آن (که در جلسه ی رسیدگی به پرونده تان مورد بحث قرار می گیرد) خواهند نمود. یکی از افسران اداری به شما اطلاع خواهد داد که چه مواردی را برای بررسی در جلسه مد نظر قرار داده اند و درباره ی آن سوال خواهند کرد و آیا نیاز به مدارک بیشتری می باشد یا خیر.
شما باید اطلاعات ارسالی از موسسه ی قضایی اداره ی مهاجرت را به دقت مطالعه کرده و پاسخ هایتان را آماده کنید. زمانی که تمام این اقدامات انجام شد و آماده ی جلسه بودید به شما زمان جلسه ی بررسی به صورت کتبی ابلغ می شود.

چطور می توانم بفهمم که پرونده ی من در چه زمانی و در کجا مورد بررسی قرار می گیرد؟
شما نامه ای دریافت خواهید کرد که تاریخ، زمان و مکان دقیق جلسه در آن مشخص شده است. باید حداقل حدود 15 دقیقه زودتر از وقت تعیین شده در محل حاضر شوید تا اقدامات اولیه از طریق دفتر پذیرش انجام گیرد.

من نامه ای دریافت کرده ام که از من خواسته شده برای یک مصاحبه حاضر شوم. این نامه برای چیست؟
در بعضی موارد اداره ی مهاجرت تصمیم می گیرد که به جای جلسات رسمی بررسی مصاحبه های کوتاهی ترتیب دهد و به این موارد در اصطلاح «پرونده های فوری» می گویند. چنانچه برای مصاحبه دعوت شده اید باید تمامی مدارک اصلی خود را به همراه یک کپی به همراه داشته باشید. یکی از نمایندگان هیئت تصمیم گیری از شما سوالاتی می پرسد و گزارشی را تهیه می کند. در پایان این نماینده به هیئت پیشنهاد م یدهد که آیا این پرونده بدون برگزاری جلسات رسمی می تواند پذیرفته شود و یا باید در جلسه ی دیگری تصمیم گیری انجام شود. تصمیم نهایی برای پرونده ی شما توسط یکی از اعضا انجام می پذیرد.
چنانچه در پایان مصاحبه نماینده ی هیئت گفت که تصمیم گیری برای پرونده تان بدون برگزاری جلسه ی رسمی امکان پذیر است و یکی از اعضا آن را پذیرفت دیگر جلسه ی رسیدگی برای شما برگزار نمی شود و به شما پناهندگی اعطا می شود. در غثر این صورت یک نسخه از گزارش نماینده در اختیار شما قرار خواهد گرفت و زمانی برای دادرسی پرونده ی شما تعیین می شود.

اگر من و یا وکیلم نتوانستیم در جلسه ی تعیین شده شرکت کنیم چه می شود؟
شما باید در زمان تعیین شده در جلسه حاضر شوید. چنانچه دلیل قانع کننده و موجهی برای عدم توانایی شرکت در زمان تعیین شده داشته باشید می توانید درخواست مربوط به تغییر تاریخ جلسه را به صورت نوشتاری ارسال کنید. چنانچه جلسه در کمتر از دو روز قرار است انجام پذیرد شما ناچار هستید که در آن شرکت کنید.
تنها در صورتی با درخواست شما موافقت می شود که دلیل قانع کننده ای داشته باشید. این تصمیم به سورت نوشتاری به شما اعلام می شود اما چنانچه پاسخی دریافت نکردید می بایست در جلسه ی تعیین شده شرکت کنید.

آیا باید مدرکی به هیئت پناهجو پذیری کانادا ارائه کنیم؟

شما می بایست مدارکی ارائه دهید که حاوی مشخصات هویتی شما باشد به اضافه ی هر مدرکی که ادعای شما را اثبات کند. اگر مدارک شناسایی خود را ارائه ندهید می بایست توضیح دهید که چرا آنها را ندارید و چه اقداماتی را برای دستیابی به آنها انجام داده اید.

نمونه ی مدارک هویتی که می بایست ارائه دهید در زیر آورده شده است

پاسپورت، مدارک مسافرتی، شناسنامه یا گواهینامه ی رانندگی

کارنامه ی تحصیلی، مدارک دانشگاهی یا مدارک مربوط به تخصص شما

مدرک سوء پیشینه یا گواهی پزشکی

کارت عضویت شما در گروه های سیاسی، اتحادیه ها یا گروه های دیگر

مقالات، اخبار و گزارشات در باره ی حقوق بشر در کشور مبدأ

چنانچه مدارک را آماده کردید باید دو کپی از آن را تهیه کرده و به دفتر پذیرش تحویل دهید

چنانچه Canada Border Service Agency نیز در درخواست شما سهیم باشد می بایست یک کپی هم به نماینده ی Canadian Border Service Agency داده شود. مدارکی که ارائه می شوند یا باید تایپ شده و یا کپی شده از اصل مدرک باشند: نباید دست نوشت باشند. تمام مدارک باید بر اوراق (21.5 در 28 سانتی متری) پرینت شوند. در صورت ارائه مدارک به شکل فتوکپی همه ی آنها باید واضح و خوانا بوده و صفحات آنها به ترتیب شماره گذاری شوند.

چه زمانی باید مدارک من به هیئت پناهجوپذیری کانادا تحویل داده شود؟

شما باید اطمینان حاصل کنید که هیئت پناهجو پذیری کانادا کپی همه ی مدارک را – ترجمه شده به انگلیسی یا فرانسوی- در اسرع وقت و نه دیرتر از بیست روز پیش از مصاحبه دریافت خواهد کرد. چنانچه مدارکتان درزمانی که فرم مشخصات فردی خود را تکمیل می کنید در دسترستان می باشد، بهتر است کپی آنها را به فرم مشخصات فردی ضمیمه کرده و آنها را با فرم تکمیل شده به هیئت پناهجو پذیری کانادا ارسال نمایید.

شما می توانید مدارک خود را یا شخصاٌ یا از طریق پستی و یا توسط پیک ارسال کنید. شما همچنین می توانید مدارک خود را از طریق فکس (بجز فرم مشخصات فردی) ارسال کنید به این شرط که تعداد صفحات از 20 عدد تجاوز نکند. شما باید مدارک اصلی را در صورتی که در دسترس باشند همراه خود به محل مصاحبه بیاورید.

آیا مدارک من باید ترجمه شده باشند؟

در صورتی که مدارک اصلی شما به زبان انگلیسی یا فرانسوی نباشند شما باید آنها را به یکی از زبان های رسمی (انگلیس یا فرانسوی) که برای روند رسیدگی درخواست خود برگزیده اید ترجمه کنید. ترجمه ها و اظهارنامه ی مترجمان می بایست همراه کپی مدارک به هیئت پناهجو پذیری کانادا ارائه شوند. اظهارنامه ی مترجمان باید حاوی:

نام مترجم

زبان مبدأ

گواهی با امضاع مترجم که صحت ترجمه را تضمین کند

چنانچه شما نسخه ی انگلیسی یا فرانسوی مدارک خود را تهیه نکنید آنها قابل استفاده در روند رسیدگی نیستند مگر به موافقت عضو تصمیم گیرنده. کار ترجمه می تواند یا توسط مترجم و یا شخص عادی، دوست مورد اعتماد، یکی از اعضای خانواده یا یک داوطلب مشغول به کار در سازمان انجام شود.

چه اقداماتی را در جهت قبول شدن ادعا نامه ام باید انجام دهم؟

این وظیفه به عهده ی شماست که ثابت کنید شما یک پناه جو یا نیازمند حمایت هستید. شما در صورتی پناه جو محسوب می شوید که بر مبنای مسائل نژادی، مذهبی، ملیت، عضویت در گروه اجتماعی خاص یا داشتن نگرش خاص سیاسی از شکنجه و آزار و اذیت در حراس باشید.

شما در صورتی حائز شرایط پنهاهندگی هستید که در صورت بازگشت به کشور خود شخصأ در معرض خطر شکنجه، مرگ، یا رفتار یا جزای خصمانه و غیر معمول باشید.

افراد خاصی از دریافت پناهندگی مستثنا هستند: به عنوان مثال، جنایتکاران و افرادی که پناهنده در دیگر کشورها هستند.

آیا می توانم درخواست پناهندگی خود را بازپس گیرم؟

پیش از مصاحبه چنانچه به هر دلیلی قصد صرف نظر کردن از ادعانامه ی خود را دارید باید به هیئت پناهجو پذیری کانادا در اسرع وقت اطلاع دهید. این کار را می توانید از طریق نامه یا فرم انصراف پناهندگی که در تمام دفاتر هیئت پناهجو پذیری کانادا موجود است انجام دهید. چنانچه از درخواست خود صرف نظر کنید باید خاک کانادا را ترک کنید.

جلسه ی بررسی

چه کسی در مورد درخواست پناهندگی من تصمیم گیری می کند؟

هیئت پناهجو پذیری کانادا جلسه ی بررسی برگزار می کند که در آنجا بتوانید از درخواست خود دفاع کنید. این در صورتیست که پس از مصاحبه به عنوان پناهنده پذیرفته نشده باشید. این جلسات معمولاً با حضور یک عضو هیئت پناهجو پذیری کانادا که دوره های خاصی را در مورد پرونده های پناهندگی گذرانده است انجام می شوند و همچنین برای امنیت شما و خانواده ی شما غیر علنی برگزار می شوند. اگر عضو تصمیم گیرنده شما در شهر شما نباشد جلسه ی بررسی شما به شکل ویدیوکنفرانس خواهد بود که به شما این امکان را می دهد که از طریق تلویزیون، عضو تصمیم گیرنده ی خود را ببینید و با او صحبت کنید.

آیا نیاز به مترجم همزمان دارم؟

هیئت پناهجو پذیری کانادا مترجمی به شکل رایگان در اختیار شما قرار می دهد. اگر شما به مترجم نیاز دارید باید این را در فرم مشخصات فردی خود عنوان کنید، در قسمت مترجم برای زبان ها و گویش های خارجی -ذکر کنید که با کدام زبان خارجی می خواهید ارتباط برقرار کنید. بر اساس زبان خارجی ای که شما انتخاب می کنید (زبان مادری) و زبان رسمی کانادا-انگلیسی و فرانسوی- که شما در قسمت زبان مورد استفاده در روند رسیدگی در فرم مشخصات فردی انتخاب کرده اید مترجمی در اختیار شما قرار می گیرد. مترجمین می بایست اطلاعات شخصی شما را محرمانه نگاه دارند. چنانچه در فهم مترجم مورد نظر دچار مشکل شدید فوراً به عضو تصمیم گیرنده یا افسر تصمیم گیرنده ی پرونده اطلاع دهید.

آیا می توانم شاهدانی همراه بیاورم؟

شما می توانید شاهد به جلسه ی بررسی خود بیاورید چنانچه حس می کنید به پذیرش درخواست پناهندگی شما کمک می کند. شاهد کسیست که از مفاد درخواست پناهندگی شما آگاهی دارد و می تواند اطلاعاتی در اختیار عضو تصمیم گیرنده بگذارد که به او در امر تصمیم گیری کمک کند. شاهد باید آمادگی داشته باشد که به همه ی سؤالاتی که در جلسه ی بررسی پرسیده می شود پاسخ گوید (به این فرایند شهادت دادن گفته می شود).

شما باید اطلاعات مشخصی را تا حد اکثر 20 روز پیش از جلسه ی بررسی به شکل مندرج در اختیار هیئت پناهجو پذیری کانادا قرار دهید، از قبیل:

شماره ی تماس و آدرس یا شماره ی فکس شاهد

شهادت چه مقدار زمان می برد

رابطه ی شما با شاهد

آیا شما می خواهید شاهد شما شخصاً یا تلفنی یا از طریق ویدیو کنفرانس شهادت دهد

آیا شاهد شما نیاز به مترجم دارد

چنانچه شاهد شما متخصص باشد شما باید همچنین گزارشی با امضاء او که محتوی توانایی های تخصصی او و خلاصه ای از شهادت نامه اش است تهیه کنید و به مجموعه ی بالا اضافه کنید. مسئولیت اطمینان از حضور شاهدان در جلسه ی بررسی شما بر عهده ی خود شماست.

روند جلسه ی بررسی چگونه است؟

الف) شما شهادت می دهید

پیش از دادن شهادت از شما خواسته می شود که رسماً اعلام کنید، به این معنی که سوگند بخورید که دروغ نمی گویید. پس از آن ممکن است از طرف افسر تصمیم گیرنده ی پرونده یا عضو تصمیم گیرنده یا مشاور (در صورت حضور مشاور حقوقی) سؤالاتی از شما پرسیده شود. عضو تصمیم گیرنده تأیین می کند که در چه خصوصی از شما سؤال شود و چه کسی اولین سؤال را بپرسد. معمولاً این شخص افسر تصمیم گیرنده ی پرونده ( یا عضو تصمیم گیرنده در صورت عدم حضور افسر تصمیم گیرنده ی پرونده) می باشد. در صورت حضور نماینده ی اداره ی امور مرزی کانادا در جلسه ی بررسی شما، مشاور وزیر ممکن است از شما سؤالاتی بپرسد. اگر مشاور نداشته باشید عضو تصمیم گیرنده و افسر تصمیم گیرنده ی پرونده از شما سؤال های بیشتری می پرسند و به شما این امکان را می دهند که به عضو تصمیم گیرنده هر آنچه به نظرتان مهم می آید بگویید.

ب) شاهدان شهادت می دهند

در صورتی که شاهدی معرفی کرده باشید پس از شهادت شما آنها شهادت خواهند داد. از هر شاهدی که معرفی کرده اید خواسته می شود در اتاق انتظار بماند تا شهادت شما تمام شود. سپس از آنها خواسته می شود که به جلسه بپیوندند. چنانچه شاهدین شما قادر به صحبت به زبان رسمی کانادا-انگلیسی یا فرانسوی- نباشند حق دارند که درخواست مترجم همزمان بدهند در صورتی که این درخواست بیست روز قبل از شروع روند بررسی به هیئت پناهجو پذیری کانادا ابلاغ شده باشد.

ج) در باره ی شواهد ارائه شده نظر داده می شود

پس از اینکه شما و همه ی شاهدینتان شهادت دادند عضو تصمیم گیرنده ممکن است از شما یا از مشاور شما درخواست کند که توضیح دهید چرا فکر می کنید شواهد نشان می دهد که شما شخصی هستید که نیاز به حمایت دارید یا دارای شرایط پناهندگی می باشید. عضو تصمیم گیرنده همچنین ممکن است از افسر تصمیم گیرنده ی پرونده بخواهد که نظر خود را درباره ی ابعاد مختلف درخواست شما بدهد بدون اینکه موافقت یا مخالفت خود را اعلام کند. از شما یا مشاور شما ممکن است درخواست شود که پاسخ خود را در قبال نظرات افسر تصمیم گیرنده ی پرونده بدهید. عضو تصمیم گیرنده تأیین می کند که چه کسی اول صحبت کند.

آیا کودکان من باید در جلسه ی بررسی حضور یابند؟

چنانچه برای کودکان نیز درخواست پناهندگی شده آنها نیز باید در جلسه ی بررسی حضور داشته باشند. معمولاً لازم است که کودکان تنها در ابتدای جلسه برای اطمینان از صحت هویت آنها و برای اطمینان از اینکه به خوبی نمایندگی شده باشند ؛ چه والدینشان باشد یا نماینده ای که برای آنها تعیین شده، قیم یا مشاور حقوقی. پس از این مرحله آنها می توانند جلسه ی بررسی را ترک کنند. لطفاً با شخص معتمدی قرار بگذارید که از کودکانتان در طول جلسه ی بررسی نگهداری کند.

در برخی موارد کودکان بزرگتر می بایست در جلسه ی بررسی حضور داشته باشند. چنانچه شما نگرانی یا سؤالی درباره ی جلسه ی بررسی کودک خود دارید بهتر است پیش از جلسه ی بررسی با هیئت پناهجو پذیری کانادا تماس حاصل کنید.

چه زمانی از تصمیم گرفته شده در باره ی درخواستم مطلع می شوم؟

عضو هیئت پناهجو پذیری کانادا مشخص می کند که آیا شما پناهنده هستید یا شخصی که نیاز به حمایت دارد. نتیجه ی درخواست شما ممکن است در پایان جلسه ی بررسی به طور شفاهی دریافت کنید یا دیرتر به شکل مکتوب. ممکن است دریافت نتیجه ی شما چند روز یا چند ماه در مورد پرونده های پیچیده تر طول بکشد.

پس از تصمیم گیری چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه تصمیم اخذ شده مثبت باشد، هیئت پناهجو پذیری کانادا برای شما نامه ای ارسال می کند که محتوی نتیجه است. پس از آن شما می توانید درخواست اقامت خود را به اداره ی مهاجرت کانادا ارسال فرمایید. در این درخواست می توانید بستگان درجه ی یک خود را نیز اضافه کنید.

چنانچه درخواست پناهندگی شما رد شده باشد، هیئت پناهجو پذیری کانادا به شما نامه ای حاوی تصمیم اخذ شده و توضیحی درباره ی دلیل این تصمیم ارسال می کند. شما می توانید پس از آن درخواست رسیدگی و اعتراض به نتیجه ی منفی اخذ شده را در دادگاه فدرال کانادا پیگیری کنید.

آیا پس از دریافت نتیجه ی محرومیت از درخواست می توان درخواست جدیدی داد؟

چنانچه درخواست پناهندگی شما رد شد، شما می توانید در آخرین مرحله درخواست (Pre removal risk assessment) را بدهید تا ریسک در معرض خطر قرار گرفتن شما را در صورت بازگشت به ایران بررسی کنند. برخی از درخواست های رد شده در دوره های گذشته به همین شکل پذیرفته شده است و هم اکنون به آنها اقامت کانادا اعطا شده است.

وکیل حقوقی چقدر مزد دریافت می کند؟

اگر ثابت شود که درآمد شخص پایین است و قادر به پرداخت هزینه ی حقوقدان نیست، دولت کانادا حقوقدانی در اختیار او قرار میدهد و لازم نیست که پناهجو هزینه ای پرداخت کند. اما اگر شرایط مالی پناهجو مناسب باشد و می تواند هزینه ی وکیل را پرداخت کند می تواند به یکی از وکلای رسمی امور مهاجرت مراجعه و از آنها کمک بخواهد.

آیا در ابتدای ورود به کانادا سازمانی وجود دارد که از من حمایت مالی کند؟

در کانادا ساز و کاری وجود دارد که از افرادی که درآمدی ندارند حمایت مالی می کند. به این کمک ها اصطلاحاً (Welfare) گفته می شود. برای دریافت این کمک ها ابتدا باید درخواست آن را به وزارت کار و امور اجتماعی بدهید. مقدار این کمک ها و پرسه ی دریافت آن از استان به استان متفاوت می باشد.

برای گرفتن وکیل حقوقی چه باید کردن و چگونه ارزیابی می شود؟

برای دریافت این کمک با شما مصاحبه ای تلفنی انجام می شود. چنانچه از کمک مالی دولتی استفاده می کنید(welfare) هزینه ی حقوقدان از طرف اداره ی مهاجرت پرداخت می شود. چنانچه از این کمک ها استفاده نمی کنید از طرف اداره ی مهاجرت بررسی ای صورت می گیرد و در صورت اثبات پایین بودن درآمد شما، به شما کمک حقوقی (Legal aid) تعلق می گیرد.

حمایت قانونی چه تفاوتی با پناهندگی دارد؟

حمایت قانونی به حالتی گفته می شود که شخص دارای حمایت مالی و قانونی می باشد اما اقامت دائم را دریافت نکرده. به این اشخاص پناهجو گفته می شود. معمولاً بین درخواست پناهندگی تا برگزاری دادگاه پناهجو از حمایت قانونی برخوردار است.

آیا کسی که به شکل قانونی وارد کانادا شده (با ویزای دانشجویی، ویزای کار، به عنوان گردشگر) می تواند قبل از اتمام اقامت موقتش درخواست پناهندگی دهد؟

اینکه شما به طور قانونی یا قیر قانونی وارد کانادا شده باشید مهم نیست. در هر حال شما می توانید درخواست پناهندگی دهید. تنها باید اثبات کنید که شرایط شما در کشورتان به گونه ایست که اگر برگردید ممکن است مورد اذیت و آزار و شکنجه یا مجازات قرار گیرید.

من یک بار از یک کشور اروپایی درخواست پناهندگی کرده ام آیا می توانم باری دیگر از کانادا درخواست پناهندگی کنم؟

در صورتی که درخواست پناهندگی شما از کشوری اروپایی رد شده باشد و در معرض بازپس فرستادن قرار داشته باشید و در نتیجه ترسی از هرگونه شکنجه و یا مجازات داشته باشید، می توانید از کانادا درخواست پناهندگی کنید. البته آمریکا از این قاعده مستثناست یعنی شما نباید از خاک آمریکا وارد کانادا شده باشید. چنانچه قبلاً به کشور اروپایی سفر کرده اید ولی درخواست پناهندگی نداده اید باید جواب قانع کننده ای را برای دلیل عدم درخواست پناهندگی در کشور مربوطه ارائه کنید چون از شما سوال می شود که چجرا در آن کشور که از امنیت برخوردار بودید درخواست نداده اید؟

در کدام شهر کانادا می بایست درخواست پناهندگی داد؟

در صورت ورود غیر قانونی، در فرودگاه شما می توانید درخواست پناهندگی خود را ارائه کنید. چنانچه قانونی وارد کانادا شده باشید در هر شهری از کانادا در اداره ی مهاجرت می توانید درخواست پناهندگی بدهید.

پناهندگان در بدو ورود در چه مکانی سکنا می کنند؛ آیا خدمات دولتی (کمپ (شلتر)، خانه های دولتی) شامل حالشان می شود؟

پناهندگان در بدو ورود چنانچه آشنا یا دوستی داشته باشند می توانند آنجا ساکن شوند تا به درخواست دریافت کمک های مالی و دریافت خانه های دولتی آنها رسیدگی شود اما اگر آشنایی در کانادا ندارند می توانند به شلتر بروند (خانه هایی که از طرف دولت کانادا در اختیار افراد قرار می گیرد).

پناهندگان از چه کمک های بهداشتی بهره مندند؟ آیا بیمه ی درمانی خاصی برای آنها درنظر گرفته شده؟ اگر شده به چه ترتیب باید درخواست دهند؟

کسانی که تحت حمایت هستند و هنوز اقامت دائم خود را نگرفته اند برگه ی بیمه ای دریافت می کنند با نام اختصاری (IFH) این برگه هزینه ی بیمارستان، پزشک و خدمات اورژانسی را پوشش می دهد.

کسانی که زبان مکالمه ی کانادا- انگلیسی یا فرانسه- را نمی دانند آیا دسترسی به خدماتی دارند که در آموزش زبان و راهنمایی آنها در هماهنگ شدن و زندگی در جامعه ی کانادا به آنها کمک کند؟

در کانادا مراکز زبانی هست به نام اختصاری ESL که به شکل رایگان به تازه واردین آموزش زبان انگلیسی می دهند. همچنین پس از اخذ اقامت دائم می توانند برای گرفتن پذیرش در دانشگاه یا کالج و حتی دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

آیا می توانم درخواست اجازه ی کار دهم؟ آیا اگر مشغول به کار شوم از کمک های مالی دولتی محروم می شوم؟

بله. شما می توانید زمانی که پناهجو هستید درخواست اجازه ی کار دهید. در صورتی که شغلی گرفتید و درآمدی کسب کردید اگر حقوق شما کفاف مخارج اولیه ی شما را ندهد کمک مالی دولتی قطع نخواهد شد.

آیا سازمان IRQR افرادی را که در امر انتقال پناهندگان به خارج از ایران مشغولند می شناسد و آیا می تواند در این امر به افراد پناهجو کمک کند؟

ما با این افراد در ارتباط نیستیم و کسانی که قبلا به دیگر اعضای سازمان کمک کرده اند نیز نتوانسته ایم ارتباط برقرار کنیم. لازم به ذکر است که در صورت مشورت با اشخاصی همچون کسانی که در انتقال شما به آن کشور کمک کرده اند، دوست، یا هر شخص غیرمتخصص در باره ی صحت اطلاعات او مطمئن شوید. به عبارت دیگر با هر شخصی که ادعا کرد در باره ی این موضوع مطلع است مشورت نکنید.

سازمان IRQR چه کمک هایی می تواند به ما کند؟

سازمان دگرباشان ایرانی می تواند از ابتدای مراحل پناهندگی با شما همراه شود و می توانید در موارد مختلف از خدمات مشاوره سازمان استفاده کنید. همچنین سازمان گزارش کاملی از وضعیت دگرباشان ایرانی برای اداره ی مهاجرت و وکیل قانونی شما ارسال خواهد کرد که به تصمیم گیری آنها کمک کند. همچنین معمولا در دادگاه هی پناهندگی شما نماینده ای از طرف سازمان شرکت خواهد کرد.

چنانچه پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده اید لطفا به آدرس ایمیل info@irqr.net تماس بگیرید.

با تشکر از مهرنوش و پیام که ما را در تهیه ی این مجموعه یاری کردند.
http://www.nedamagazine.net/22/canada.htm

Advertisements